Rok 2012 rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego, Janusza Korczaka i Piotra Skargi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Pogoda- Łukasiewicz
środa, 07 marca 2012 17:36

Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887)

Pisarz, publicysta, historyk, wydawca, dziennikarz, działacz społeczny i polityczny oraz krytyk literacki. - Jego dorobek literacki wywarł trwały wpływ na kulturę i literaturę polską oraz twórczość współczesnych mu i późniejszych pokoleń Polaków. Napisał ponad 250 powieści, 25 utworów dramatycznych, kilka zbiorów poetyckich, relacje z podróży. Kraszewski pisał powieści społeczne, obyczajowe, ludowe i historyczne. Jest uznawany za reformatora polskiej powieści, który zaszczepił na gruncie rodzimej literatury wzorce z dzieł realistów europejskich.

Janusz Korczak właściwie Henryk Goldszmit                                         (1878-1942)

Wybitny pedagog, światowej sławy prekursor działań na rzecz praw dziecka, lekarz i autor książek dla dzieci. Pochodził z zamożnej zasymilowanej rodziny żydowskiej. Był współtwórcą i dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie, który istniał od 1912 do 1942 roku. Napisał jedną z najpopularniejszych powieści dziecięcych "Król Maciuś Pierwszy". Pisał prace pedagogiczne, m.in. "Jak kochać dzieci". Wierny swoim poglądom. Zginął wraz ze swoimi wychowankami w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Piotr Skarga (1536-1612)

Człowiek pasji i niespożytej gorliwości. Filantrop dbający o ubogich. Miłośnik języka polskiego, mówca i wytrawny kaznodzieja. Pierwszy rektor Akademii Wileńskiej i współtwórca Unii Brzeskiej. Obdarzony wyjątkowym talentem oratorskim, przez ponad dwadzieścia lat pełnił funkcję kaznodziei króla Zygmunta III. Jako polemista o porywczym temperamencie, w swych wystąpieniach dotykał najbardziej bolesnych spraw polskiego życia społecznego i religijnego. Aby zachować jedność Kościoła i państwa, wspierał monarchię, dążył do ograniczenia swobód szlachty, przestrzegał przed reformacją. Najbardziej znane i cenione dzieła królewskiego kaznodziei to "Kazania sejmowe" i "Żywoty świętych".

Poprawiony: środa, 18 kwietnia 2012 10:52

Sondy

Czy korzystasz z GCI?

27 Czerwca 2022
Imieniny obchodzą:
Maria Magdalena,
Władysław,
Władysława,
Włodzisław
Do końca roku zostało 188 dni.

Biblioteka online